Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel jest skalistą wyspą pływową w Zatoce Wzgórza Świętego Michała (franc. Baie du Mont Saint-Michel), w południowo-zachodniej Normandii, połączona z kontynentalną Francją groblą długości 1800 metrów. Jest miejscem absolutnie niesamowitym, bo gdzie indziej znajdziemy równie bajkowy zamek?

 

Na wyspie wzniesione zostało sanktuarium Michała Archanioła. Oryginalna nazwa sanktuarium to po łacinie Mons Sancti Michaeli in periculo mari (Wzgórze Świętego Michała w niebezpiecznym morzu) lub Mont Saint-Michel au péril de la mer (po francusku).

Obecnie wzgórze Saint-Michel stanowi naturalne centrum gminy Mont-Saint-Michel (w departamencie Manche, w administracyjnym regionie Dolna Normandia)[1].

Architektura sanktuarium oraz zatoka z dużymi pływami morskimi sprawiają, iż jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Normandii. Wg danych gromadzonych w ramach Projet Mont-Saint-Michel miejsce to zwiedza rocznie średnio 3 200 000 osób, co powoduje, że jest to najczęściej poza Paryżem odwiedzana atrakcja turystyczna we Francji[2]. Wiele budowli wyspy zaklasyfikowano jako pomniki historii, a miasto jako całość otrzymało ten przywilej w 1962roku. Od 1979 roku stanowi część Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO

Przy wejściu – niespodzianka- informacja o zabytku dostępna również w języku polskim :))

Reklamy

, , , , , , , , , , ,

  1. #1 by Weronika Panne on Styczeń 8, 2011 - 1:45 pm

    Niestety, kiedy dostaniemy się już na wyspę czeka nas nie lada rozczarowanie. Zamek i jego „okolice” zamienione zostały w ogromny stragan pełen turystów. Nie ma ani centymetra powierzchni bez billboardów, szyldów, itp. 😦

    • #2 by mariowo on Styczeń 8, 2011 - 9:48 pm

      Okrutne – jak mało zostało takich miejsc.. spróbuję poszukać i więcej o nich pisać 🙂 pozdrowienia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: